نقش زنان در قیام امام حسین (ع)

 

 

تاريخ اسلام نشانگر حضور زنان مدبري است كه در حساس ترین مرحله تاریخ در پيشبرد اهداف اسلام سهم مهمي داشته اند، زندگي درخشان حضرت فاطمه زهرا(س) و دختر گراميش حضرت زينب كبري(س) و زنان برجسته ديگر گواه اين حقيقت ميباشد و تاريخ صدر اسلام آكنده از مشاركت زنان در عرصه هاي مختلف سياسي و اجتماعي است.

پس از شهادت امام حسین (ع) رسالت خطیر و سنگین زینب كبرا (س) آغاز شد. او در سخت‏ترین شرایط جسمی و روحی، بزرگ‏ترین و خطیرترین مسئولیت‏ها را به عهده گرفت و با موفقیت كامل آن را به انجام رساند.

خانم کروخی نماینده مردم هرات در مجلس میگوید: پیام و قیام امام حسین (ع) که امروزه در تمام جهان میدرخشد، از برکت وجود حضرت زینب (ْس) در کربلا بود وی افزود اگر صدای زینب(س) نمیبود صدای مظلومیت خانواده پیامبر (ص) که پیشوای تمام مسلمین جهان است به خاطره فراموشی سپرده می شد.

در همین حال خانم فوزیه کوفی نمایند مردم بدخشان و رئیس کمیسیون امور زنان در مجلس نماینده گان، می گوید: زینب كبری (س) پس از شهادت امام‏حسین (ع) سه وظیفه و رسالت مهم بر عهده داشت، پرستاری از امام سجاد (ع) و حمایت و دفاع از جان آن حضرت در برابر تعرضات و تهاجمات دشمن، حمایت و دفاع از زنان و كودكان اهل‏بیت و مسئولیت پیام‏رسانی خون شهیدان و بیدارگری و آگاهی‏بخشی به‏ مسلمانان بود، که این زن با این سه مسوولیت بزرگی که داشت شجاعانه وظایف خود را انجام داد و اگر این زن "حضرت زینب س" نمیبود پیام امام حسین(ع) نا بود میشد و ریشه های اسلام می خشکید و ما از اسلام اطلاعی نمیداشتیم.

همچنین وی افزود زنان از جهات گوناگون در قیام عاشورا نقش داشتند اولا اینکه مردانی که در قیام عاشورا حماسه آفریدند، هر کدام  تربیت شده دامن زنان شجاع، فداکار و مومنی بودند و این ام البنینآن زن فداکار و با ایمان بود که فرزندی همچون عباس به اسلام تحویل داد. این ماجرا به خوبی نشان می دهد که بهره مندی جامعه از انسانهای بزرگ، تاریخ ساز و فداکار نیازمند آن است که  باید از وجود زنان شجاع، با ایمان، عفیف و فداکار بهره مند باشد دوم اینکه بسیاری از زنان در ترغیب و تشویق شوهران و فرزندان خویش چه پیش از عاشورا و چه در روز عاشورا سهم بسزایی داشتند. همانند اینکه یکی از یاران فداکار و با وفای امام حسین(ع) زهیربن قین بود که در آغاز در یاری کردن امام(ع) شاکی بود و بر اثر تشویق و هشدار همسرش در راه حسین(ع) گام نهاد. شاید اگر زهیر از همراهی چنین همسری برخوردار نبودبا امام همرای نمیکرد و سوم: نقش همین زنان بود که قیام امام را زنده نگهداشتند.

وی از زنان مسلمان و فدکار افغان خواست که همچون زینب کبرا (س) با عزم و تدبیر محکم سیاسی در برابر ظلم، بی عدالتی و فساد مبارزه نمایند.

http://www.koofi.net/index.php?id=3663تاريخ : دوشنبه 28 آذر 1390  | 08:40 ق.ظ | نویسنده : مهدي زارع | نظرات 1